Miasto

Warszawa

"Smartfon, który nie milknie" - czy Twoje dziecko jest uzależnione od telefonu?

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu komórkowego, głównie takiego, który posiada ekran. Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń ekranowych? Twoje dziecko korzysta z telefonu - smartfona? Co powinno zapalić rodzicom lampki ostrzegawcze? O tym w rozmowie z Aleksandrą Gil z Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, ekspert diagnostyki i profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień behawioralnych, wynikających z nadmiernego korzystania z nowych technologii.


Iworis Family


"Smartfon, który nie milknie" - czy Twoje dziecko jest uzależnione od telefonu?

Uzależnienie od smartfona - fonoholizm

 Współczesność, naszpikowana nowymi technologiami, jest nie tylko pełna wielu możliwości, ale niesie też pewne zagrożenia. Szczególnie dla dzieci i młodzieży. Świecący ekran, przy którym pracujemy, wyświetla nam nie tylko narzędzia potrzebne do pracy, ale też całą masę komunikatów i powiadomień z mediów społecznościowych. To rozprasza, osłabiając koncentrację i odrywa nas od obowiązków. Jako dorośli bardzo często dostrzegamy trudności związane z zaburzeniami snu, wynikające z nadmiernego korzysta ze smartfonów, telewizorów, czy tabletów. To wszystko w przypadku dzieci i młodzieży działa ze zwielokrotnioną siłą i prowadzić do uzależnienia naszych pociech, które zapadają na fonoholizm, a życie bez telefonu w ręce non stop jest przecież możliwe.

Objawy uzależnienia od telefonu - co mówi specjalista?

Jednym z objawów fonoholizmu jest nomofobia, czyli lęk przed brakiem dostępu do telefonu.  

Więcej:

Kliknij: Uzależnienie od smartfona

Kliknij: Dlaczego młodzi ludzie zagłębiają się w świat cyfrowy?

Kliknij: Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Aleksandra Gil podkreśla, że z badań, przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii wynika, że młodzież ma ogromne problemy ze snem. 

62 proc. młodzieży ma problemy z zasypianiem. Wybudza się. Jest to spowodowane między innymi smartfonem, który ma w sobie coś bardzo niebezpiecznego. Kiedy o 23:00 przychodzą powiadomienia, a nas dotyczą, to poziom wszystkich hormonów i emocji powoduje, że organizm wchodzi w tryb "coś się dzieje", a młodzież jest bardzo wyczulona na tym punkcie

- mówi Aleksandra Gil  

Telefon online u dzieci i młodzieży

Aleksandra Gil zaznacza, że mechanizmy stosowane przez cyfrowych gigantów, a związane z funkcjonowaniem naszego mózgu, są wykorzystywane przez technologie. Przez to używamy telefonu częściej, dłużej, bardziej intensywnie, czasami przegapiając moment, w którym nadmiernie korzystamy z telefonu ekranowego. Dlatego ekspertka apeluje, by każdy z nas dał sobie czas cyfrowego detoksu - minimum 48 godzin bez smartfona w ręce. To nie tylko pozwoli zapobiec przywiązania się do internetu, ale też może pomóc pokonać uzależnienie od telefonu. W ten sposób możemy też pokazywać naszym dzieciom, że jest to możliwe i wcale nie musimy sięgać po telefon.

Dajmy sobie prawo i przestrzeń do tego, że nie jesteśmy online.

  - mówi Aleksadra Gil.

Dzięki temu ograniczymy kontakt z ekranem, zadbamy o swoje zdrowie psychiczne i damy przykład młodym osobom, że można w bardziej atrakcyjny sposób spęczać czas na przykład w otoczeniu przyrody. Ograniczy to negatywny wpływ nadużywania telefonu smartfona i pokaże, że życie bez uzależnienia od sieci jest możliwe, a nawet wskazane. 

Więcej informacji:

Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin