Miasto

Warszawa

Od czego zacząć podróżowanie i dlaczego nie można bez stołu


Iworis Family


Od czego zacząć podróżowanie i dlaczego nie można bez stołu

Zdjęcie ilustracyjne/Pexels.com

Rodzinną podróż warto zorganizować wspólnie. Właściwie to każdy wyjazd, każde przedsięwzięcie warto organizować wspólnie. Niecodzienny pomysł, zazwyczaj rodzi się w głowie jednej osoby, ale kluczem do sukcesu jakiegokolwiek projektu rodzinnego jest zaangażowanie wszystkich już na etapie przygotowań. W scenariuszu, gdy pomysłodawca opracowuje całość, a reszta rodziny jest tylko biernym uczestnikiem wydarzenia, zazwyczaj kończy się niepowodzeniem lub przynajmniej czyimś niezadowoleniem. Bo Ci, którzy nie uczestniczą w przygotowaniach, nie traktują przedsięwzięcia jako swój pomysł i niejako czują się przymuszani w nim uczestniczyć.

Jak zatem tego uniknąć? Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać. I nie ma tutaj znaczenia wiek dzieci, które zaangażujemy do rozmowy, ani to w jakim stopniu ostatecznie wezmą udział w planowaniu i zostaną zaangażowane w przygotowania. Najważniejsza jest intencja rodziców.

Planując nasze podróże, od początku organizujemy wspólne rodzinne spotkania przy stole. W ten sposób powstają listy rzeczy do załatwienia przed wyjazdem czy umiejętności, które chcemy nabyć zanim wyruszymy. Poza tym, te nasze rodzinne spotkania są doskonałym czasem na szczere powiedzenie sobie, czego oczekujemy po danej podróży. I tak, siadając wspólnie do rodzinnego stołu nagle plany się klarują. Każdy może powiedzieć na czym mu zależy, co by zrobił, a na co w ogóle nie ma ochoty. Nie ma złych wypowiedzi, bo pragnienia każdy może mieć inne i tylko wypowiadając je na głos, możemy ustalić najlepsze rozwiązanie, które nie będzie narzucone, ani nie będzie zgniłym kompromisem. Rozwiązanie, na które każdy wyrazi zgodę.

Dzięki takim rozmowom przy stole możemy o wiele lepiej przeżyć nasz wspólny czas, bo każdy czuje się wówczas jego niezastąpioną cząstką. Takie rozmowy tworzą wspólnotę. Poczucie, że jesteśmy sobie dani właśnie po to, aby... być razem. To m.in. dlatego stół był, jest i pozostaje dla nas najważniejszym miejscem. Niezależnie od tego, czy jest to nasz stół w naszym domu czy inny, np. w hostelu bądź prowizoryczny na łóżku, albo kocu, gdy nie ma prawdziwego stołu pod ręką. Nie ma znaczenia, bo RODZINNY STÓŁ, to nie mebel ani miejsce, to stan umysłu, poczucie wspólnoty i jedności.

Rodzinny stół jest więc naszym świętym miejscem. Na co dzień pielęgnujemy go jak coś najważniejszego na świecie. Usiąść, a jak nie ma siedzeń, to postać lub przykucnąć razem. Zjeść razem posiłek, porozmawiać, napełnić siebie nawzajem tym, co rodzina daje najlepszego.

Źródło: polskieforumrodzicow.pl

Więcej informacji:

Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin