Miasto

Warszawa

Czy samotność ma twarz młodego mężczyzny?

Przez ostatnie dwa lata temat samotności, jakości relacji i więzi społecznych bardzo awansował w debacie medialnej. Najczęściej mówi się o emocjonalności oraz uczuciowości kobiet. Nie możemy jednak zapominać o tym, że silne emocje i osamotnienie dotykają także mężczyzn.


Iworis Family


Czy samotność ma twarz młodego mężczyzny?

fot. Pixabay.com

Jak wynika z raportu Instytutu Pokolenia pt. „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” aż 55 procent mężczyzn do 24 roku życia doświadcza głębokiego poczucia samotności. Jakich postaw oczekujemy od mężczyzny A.D. 2022? Czy powinien być przede wszystkim zdecydowany, zasadniczy i stanowczy? Czy raczej refleksyjny i uczuciowy? Wiadomym jest, że każdy z nas chce pokazywać zawsze najlepszą wersję samego siebie, by wypaść możliwie najkorzystniej w oczach innych.

Ważne staje się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie - kto wykuwa dzisiaj tożsamość młodych Polaków? Czy są to silne grupy rówieśnicze, rodzice, autorytety, bohaterowie komiksów, czy może - często anonimowi - autorzy licznych przekazów medialnych?

Bywa, że od przedstawicieli płci męskiej wymaga się rzeczy, których nie są w stanie z wielu powodów realizować. Istnieją jednak cechy, które wynikają z pewnych naturalnych przystosowań, od których nigdy nie uciekniemy.

Pomówmy o męskim DNA

Przyjrzyjmy się budowie i pracy układu hormonalnego przedstawiciela płci męskiej. Od najmłodszych lat organizm przystosowuje nas do pewnych sytuacji i wymaga od nas adekwatnej reakcji. Nie bez powodu mężczyźni bywają bardziej skorzy do walki i stanowczy. Testosteron, którego płeć męska ma zdecydowanie więcej odpowiada za kształtowanie męskiego profilu behawioralnego. Z tego wynika, że od facetów wymagać możemy pewnych zachowań, które są zakodowane w ich naturze. Poza tym układ hormonalny odpowiada również za odróżnienie nas od kobiet. Wykształcamy dzięki niemu męskie narządy płciowe, męski typ owłosienia, ton głosu, odpowiednie ustawienie strun głosowych, czy też odmienny od żeńskiego, rozkład tkanki tłuszczowej. Właśnie takie cechy sprawiają, że nie jesteśmy w stanie ukryć zewnętrznych i wewnętrznych różnic płciowych.

Ciekawostki znajdziemy w układzie kostnym. Męska szczęka swoim kształtem przypomina bardziej kwadrat oraz jest szersza. Mężczyźni posiadają szersze barki oraz węższe biodra. Przeważnie są wyżsi oraz posiadają większe dłonie i stopy. Ich tkanka mięśniowa rozkłada się również inaczej niż u kobiet. Jej przyrost jest prostszy i zdecydowanie szybszy. Wynika to przerostu komórek mięśniowych bez zwiększania ich ilości. Różnice są widoczne gołym okiem, choćby na siłowych zawodach sportowych.

Męskie emocje i ambicje

W przypadku rozważania kwestii emocjonalnych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na naturalne męskie odruchy, czasami nawet wybuchy agresji. Wynikają z chęci rywalizacji oraz zdobywania, która jest wpisana w męskie DNA. Mężczyźni doskonale czują się na wysokich stanowiskach oraz w roli liderów. Nie wynika to z chęci "uciskania" kobiet, a z naturalnych przystosowań. Faceci chętnie dominują oraz przewodzą tłumem, bo wynika to z ich chęci zdobywania - wyższych stanowisk, pieniędzy, wyższego statusu społecznego. Wywodzi się to z czasów prehistorycznych, mężczyzna musiał walczyć i zapewniać przetrwanie rodzinie. Na swojej drodze spotykał liczne niebezpieczeństwa, z którymi musiał się mierzyć. Wraz z upływem lat zagrożenia się zmieniały - nachodziły wojny, klęski oraz zmiany ustrojowe.

Gdzie mogą leżeć przyczyny poczucia samotności młodych mężczyzn?

Z czego w takim razie wynika męska samotność, jeżeli ich naturalne przystosowania narzucają wysoką odporność psychiczną? Istnieje na ten temat wiele teorii. Jedna z nich mówi, że twórcy mający wpływ na kulturę masową, próbują na różne sposoby wmówić mężczyznom, że to coś złego nimi być. Chcą pozbawić ich naturalnych cech i de facto w wielu obszarach upodabniać ich do kobiet. Wrażliwość i emocjonalność jest konieczna jedynie w sytuacjach, które tego wymagają. Dzisiejsi chłopcy wychowywani są na uległych. Są przekonywani, że będą żyć w świecie mitycznego pokoju. Ich męskie cechy są często wyciszane. Mężczyźni latami nie mogą odnaleźć się we właściwej roli, która przyczyniałaby się do osiągnięcia osobistego sukcesu i szczęścia. Ich słabość negatywnie wpływa na kondycję rodzin, które zakładają. A to właśnie rodzina jest nie tylko podstawową i najsilniejszą jednostką społeczeństwa, ona jest najczęściej źródłem szczęścia wszystkich jej członków.  

Gdzie ci rycerze?

Wiele obserwacji wskazuje na fakt, że chłopcy dla których ważne są cechy rycerskie, często w dorosłym życiu odczuwają wysoki poziom szczęścia. Na etosie rycerskim opiera się cała cywilizacja łacińska. Takie wzorce możemy odnaleźć w wielu współczesnych organizacjach, między innymi w harcerstwie. Warto pamiętać o tym podczas wyboru modelu wychowywania synów.

Piotr Walczak

dziennikarz-stażysta

Akademia Dziennikarska IWORIS, akademia@iworis.pl

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO


Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin