Miasto

Warszawa

Jaki przekaz dla dzieci i młodzieży niesie pamięć o Powstaniu Wielkopolskim?

Już 104 lata mijają od wybuchu zwycięskiego powstania w zaborze pruskim. W Poznaniu, jak co roku 27 grudnia, ma miejsce wiele inicjatyw, upamiętniających to wydarzenie. Uroczyste obchody tradycyjnie już organizuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Można podziwiać iluminację miasta, którą realizuje grupa kibiców Kolejorza. Od tego roku można też wziąć udział w Marszu Powstania Wielkopolskiego.


Iworis Family


Jaki przekaz dla dzieci i młodzieży niesie pamięć o Powstaniu Wielkopolskim?

Fot. https://www.wmn.poznan.pl/

W wielu miastach Wielkopolski zarówno władze lokalne, jak i społeczności, organizują uroczystości, by uczcić powstanie – tak różne od pozostałych w dziejach naszego narodu. Niestety, w innych rejonach Polski o Powstańcach Wielkopolskich wciąż nie dość się pamięta, mimo ogromnego znaczenia tego czynu zbrojnego dla sprawy polskiej niepodległości.

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 powinno być współcześnie wzorem dla polskiej młodzieży.
Szczególnie w obecnym, powszechnym kryzysie tożsamości, ideały i sposób działania powstańców mogą stać się celem i wyznaczać kierunek. O powstaniach narodowych często mówi się „zrywy”. Jednak nie jest to w adekwatny termin w tym przypadku! Wskazuje bowiem na robienie czegoś ad hoc, bez pomyślunku. Działania Poznańczyków były natomiast całkowitym tego przeciwieństwem. Dekadami przygotowywano grunt, by w odpowiednim momencie uderzyć. Zwycięstwo nie było kwestią przypadku, ale konsekwencją pracy organicznej w sferze społecznej i ekonomicznej. Nie byłoby zwycięstwa, gdyby nie ciężka praca Hipolita Cegielskiego, Karola Marcinkowskiego, Dezyderego Chłapowskiego czy księdza Piotra Wawrzyniaka. Nie byłoby zwycięstwa, gdyby nie wychowanie młodzieży w Strzelcu czy Sokole.

Nie byłoby zwycięstwa, gdyby nie wcześniejsze działania bojówek skautowych, wykradających broń z pruskich komend policji. To praca i organizowanie się tak wielu ludzi sprawiła, że mieszkańcy Wielkopolski mieli w 1918 roku czym walczyć, wiedzieli, jak to robić i prowadziła ich zaszczepiana od dzieciństwa idea: idea wolnej, katolickiej Polski.

Trudno teraz o ludzi, którzy są w stanie poświęcić całe życie dla idei, w dodatku wiedząc, że efekty nie przyjdą jutro, ale za dziesiątki lat. Świadomość tytanicznej pracy, którą wykonali nasi przodkowie, wzbudza podziw i dumę. Młody człowiek w XXI wieku może jednak nie rozumieć motywów, które kierowały naszymi przodkami, bo obecnie można wieść życie w miarę spokojne. Za posługiwanie się językiem polskim czy chodzenie do kościoła nie czeka nas chłosta, konfiskata majątku czy śmierć. Zresztą, gdyby doszło do takich represji, to dla wielu osób pewnie nie byłoby wielką stratą przejście na inny język czy porzucenie i tak niemodnych już praktyk religijnych. 

Kiedy ze wszystkich stron promowany jest konsumpcjonizm, może być niezrozumiała poznańska gospodarność, oszczędność i budowanie kapitału po to, by wspierać inicjatywy patriotyczne. Czy we współczesnym świecie wielu młodych ludzi nie zagubiło jednak… siebie? Być może dzięki zdobyczom technicznym teraz mamy luksus na wyciągnięcie ręki. Nikt nie straszy represjami za pielęgnowanie własnej kultury i tradycji, każdy może żyć dla siebie i dla własnej przyjemności. A jednak to w naszym pokoleniu dochodzi do niespotykanego wcześniej zagubienia i fali samobójstw. Powstańcy Wielkopolscy i poprzedzający ich organicznicy wiedzieli, o co walczą. Czy sam Netflix i TikTok wyznaczają w naszym życiu sens? Czy to są najważniejsze rzeczy, do których chcemy dążyć jako społeczeństwo?

Nie możemy żyć w oderwaniu od przeszłości. Musimy sięgać do życiorysów naszych przodków. Nie bezimiennej masy, ale do konkretnych osób, z których życia biło umiłowanie do polskości. Jeżeli jesteśmy osadzeni w naszej rodzinie, społeczeństwie, w naszych tradycjach i kulturze, dzięki temu możemy określić samych siebie. Niech upór ludzi dążących do upragnionej niepodległości, nie bezmyślnym zrywem, uniesionych emocjami, w przypływie chwili, ale rozważnie, z rozumem, wieloletnim mozołem i uniesionych uczuciem miłości do Ojczyzny, niech będą dla nas drogowskazem w tych trudnych czasach!

Piotr Walczak

dziennikarz-stażysta

Akademia Dziennikarska IWORIS, akademia@iworis.pl

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO


Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin