Miasto

Warszawa

Maluch lubi wybór!

Wprowadzanie pokarmów do diety dziecka to ważny proces, który powinien być przeprowadzany w sposób odpowiedni, aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój i utrzymać jego dobrą kondycję. Istnieją różne metody wprowadzania pokarmów do diety dziecka, a każda z nich ma swoje zalety i wady:


Iworis Family


Maluch lubi wybór!

Fot. Pixabay.com

Tradycyjna metoda łyżeczkowa – to najczęściej stosowana metoda wprowadzania pokarmów do diety dziecka. Polega na podawaniu dziecku potraw na łyżeczce i stopniowe wprowadzanie nowych smaków i konsystencji. Zaletą tej metody jest to, że rodzice kontrolują ilość i jakość pożywienia, które dostaje dziecko.

Metoda BLW (Baby-Led Weaning) – polega na wprowadzeniu do diety dziecka stałych pokarmów, zamiast podawania mu specjalnych przetworów dla niemowląt. Dziecko samo decyduje, ile chce jeść, i jakie pokarmy mu odpowiadają. Zaletą tej metody jest to, że dziecko może wybierać spośród wielu różnych pokarmów, co może zwiększyć jego zainteresowanie jedzeniem.

Metoda hybrydowa – to połączenie tradycyjnej metody łyżeczkowej i metody BLW. Rodzice podają dziecku potrawy z łyżeczki, ale jednocześnie pozwalają mu na samodzielne eksplorowanie jedzenia i jedzenie palcami. Zaletą tej metody jest to, że dziecko uczy się samodzielnego jedzenia, ale rodzice wciąż kontrolują jego dietę

Metoda karmienia przesiewowego – polega na przesiewaniu jedzenia przez specjalne sitko, aby zmniejszyć ryzyko zadławienia się dziecka. Zaletą tej metody jest to, że dziecko może uczyć się samodzielnego jedzenia, ale jednocześnie rodzice kontrolują ilość i jakość jedzenia

Nie ma jednej najlepszej metody wprowadzania pokarmów do diety dziecka, ponieważ każda ma swoje zalety i wady. Ważne jest, aby rodzice byli elastyczni i dostosowywali sposób wprowadzania pokarmów do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka. Opiszę jednak dokładniej jedną z nich, która łamie stereotypy na temat wychowania i opieki nad dzieckiem:

BLW (Baby-led weaning, czyli Maluch lubi wybór) to metoda wprowadzania pokarmów do diety dziecka, polegająca na pozwoleniu mu na samodzielne jedzenie przy pomocy rąk. Jest to metoda alternatywna do klasycznego żywienia niemowląt, w której rodzice karmią dziecko za pomocą łyżeczki. W tej metodzie dziecko ma swobodę wyboru i decyduje o tym, co i w jakiej ilości zje. Podawane mu są małe kawałki jedzenia, a ono może samo brać je do buzi, gryźć i przeżuwać. W ten sposób maluch uczestniczy w procesie jedzenia od samego początku.

Głównym założeniem BLW jest, że dziecko zna swoje potrzeby żywieniowe i najlepiej wie, co i ile chce zjeść. Niektóre badania wykazały, że u dzieci żywionych metodą BLW jest mniejsze ryzyko nadwagi i otyłości w przyszłości, a także mają one większą skłonność do próbowania różnych smaków i konsystencji jedzenia.

Wprowadzanie pokarmów za pomocą BLW wymaga ostrożności i należy pamiętać, że niektóre pokarmy są nieodpowiednie dziecka. Należy unikać twardych i niebezpiecznych produktów, takich jak orzechy, owoce cytrusowe, surowe warzywa czy mięso, które nie zostało odpowiednio przygotowane.

BLW to metoda, która wymaga cierpliwości i zaangażowania rodziców, ale może przynieść wiele korzyści w dalszym życiu dziecka. Dzięki niej maluch uczy się samodzielności, podejmowania decyzji i kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat, co pozwala na rozwijanie samodzielności dziecka i pozytywnie wpływa na jego rozwój i przyszłe zdrowie. Do innych zalet tej metody należy wspieranie rozwoju motorycznego, rozwijanie niezależności, zachęcanie do eksperymentowania, łatwiejsze przejście na stałe jedzenie oraz oszczędzanie czasu i pieniędzy (na odmiennych produktach dla dziecka).

Dobranie odpowiedniej metody powinno być indywidualnym wyborem rodziców. Warto jednak poszerzać swoją wiedzę na ten temat.

Piotr Walczak

dziennikarz-stażysta

Akademia Dziennikarska IWORIS,

akademia@iworis.pl

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

 


Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin