Miasto

Warszawa

Jak być dobrym ojcem w XXI wieku? Trzy wskazówki na temat wychowania dziecka – Akademia Dziennikarska IWORIS

Współczesny świat stawia przed rodzicami wiele wyzwań. Rosnące wpływy technologii i związane z nimi przemiany społeczno-kulturowe sprawiają, że coraz częściej trudno jest utrzymać więzi rodzinne i nie dać się pochłonąć pracy czy wirtualnym mediom. Zmiany te wywierają także wpływ na wychowanie. Jak dobrze wychować dziecko we współczesnym świecie?


Marcin Fuchs


Jak być dobrym ojcem w XXI wieku? Trzy wskazówki na temat wychowania dziecka – Akademia Dziennikarska IWORIS

Fot. Marcin Fuchs / Microsoft Image Creator

Wychowanie jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zadań, przed którymi stają rodzice. Polega na kształtowaniu osobowości dziecka, jego postaw, wartości, umiejętności i kompetencji. Każdy rodzic ma świadomość, że wychowanie to nie tylko, jak podaje definicja, „procesy kształtujące jednostkę, mające na celu ukierunkowanie jej według pożądanych norm”, ale przede wszystkim relacja między dzieckiem a rodzicem. To przekazywanie swoich doświadczeń tak, by przygotować dziecko na wyzwania życia oraz nauczyć prawidłowego postępowania. To przekazanie dziecku najważniejszych wiadomości, umiejętności i wartości w taki sposób, by stało się dobrym człowiekiem.

Jak bez strachu i niepewności przyjąć rolę rodzica i we właściwy sposób odpowiadać na wychowawcze wyzwania codzienności? W ciągu ponadrocznej pracy dziennikarze Akademii Dziennikarskiej IWORIS przygotowali cykl materiałów – wywiadów i artykułów, dotyczących rodziny i wychowania. Oto materiały, zawierające wskazówki, jak być rodzicem odpowiadającym na wyzwania współczesności.

Autorytet ojca 

Ogromną rolę w wychowaniu dziecka pełni autorytet ojca. W materiale z cyklu „Debaty Mamy i Taty” mówi o tym prof. Tomasz Gubała, prezes Fundacji Wspierania Wychowania Archezja. Kiedy dzieci osiągają nastoletni wiek bywa, że emocje biorą górę nad rozsądkiem. Zdarza się wtedy, że zamiast spokojnej rozmowy dochodzi do niekontrolowanych spięć i kłótni. Co wtedy robić? Jak uspokoić emocje?
Przydatnymi technikami radzenia sobie z takimi sytuacjami mogą być:

  • uświadomienie dziecku, że nie ponosimy odpowiedzialności za nasze emocje, ale ponosimy odpowiedzialność za to, w jaki sposób sobie z nimi radzimy
  • nauczenie dziecka technik radzenia sobie ze stresem, np. odliczanie do dziesięciu (odczekanie chwili, by złość opadła), zanim pod wpływem stresu coś powiem
  • uświadomienie sobie, że przeładowanie bodźcami może być spowodowane nadmiarem informacji, płynących z social mediów 

Ojciec powinien mądrze wprowadzać dziecko w świat cyfrowy, który napiera na nas z zewnątrz. Powinien pokazywać dziecku, jak korzystać z technologii w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

Więcej informacji na ten temat w audycji: Jakie znaczenie w wychowaniu dziecka ma autorytet?

Jak budować swoją wizję ojcostwa?

Niestałe warunki, w których obecnie funkcjonuje rodzina, wymagają stałej i stabilnej roli ojcostwa. W jaki sposób budować swoją rolę jako ojca w świecie zdominowanym przez technologię, gdy warunki i zagrożenia zmieniają się tak szybko? W rozmowie, przeprowadzonej przez Mateusza Blachnierka o kreowaniu własnej wizji ojcostwa, opowiada Wojciech Siuda, doradca ds. zarządzania oraz mąż i ojciec dwójki dzieci. Jak stwierdza, wypracowane w biznesie metody można z powodzeniem przenieść na rodzicielstwo. Dzięki doświadczeniom zaczerpniętym z biznesu i zarządzania wyjaśnia, w jaki sposób radzić sobie z problemami, na przykład:

  • Organizacja – czy warto wprowadzać ją w rodzinie?
  • Jak poradzić sobie z tym, że gdy fizycznie jesteśmy obecni z rodziną, wciąż pochłania nas praca?
  • Dlaczego ojciec powinien pełnić funkcję organizacyjną w rodzinie i w jaki sposób powinien to robić?

Więcej informacji w rozmowie: Jak budować wizję swojego ojcostwa Wojciech Siuda, ROZMOWY o OJCOSTWIE

Jak pomóc dziecku odnaleźć sens w życiu?

Kolejnym z materiałów, które dostarczają nowych informacji w kwestii wychowania, jest rozmowa dotycząca odnalezienia sensu w życiu, przeprowadzona przez Mateusza Blachnierka z dr Piotrem Szczukiewiczem. W drodze do odnalezienia siebie młody człowiek często się gubi. Gość programu wyjaśnia, jak młody człowiek zachowuje się, poszukując własnej tożsamości, kiedy budzi się w nim samoświadomość. Wkraczając w nastoletni wiek bywa, że człowiek wzoruje się na autorytetach ze świata popkultury, a zjawisko to nazywamy tożsamością przejętą. Momenty poszukiwania własnej tożsamości mogą być odczuwane jako pustka. Zdarza się, że pustka ta jest wypełniana czymkolwiek, w myśl twierdzenia, że „lepiej być złym, niż nikim”.

Jak poradzić sobie z pustką?

  • mieć świadomość, czego naprawdę chcemy
  • uświadamiać sobie, że są także czynniki zewnętrzne, które wpływają na nasze samopoczucie

 

O tym, w jaki sposób wypełnić pustkę w poszukiwaniu siebie w rozmowie: Jak młody człowiek może zostać bohaterem – dr Piotr Szczukiewicz

Podsumowanie

Bycie rodzicem wiąże się z różnymi wyzwaniami, zarówno wynikającymi z postępu, jak i obecnymi w życiu człowieka od zawsze. Ojciec powinien być mądrym przewodnikiem, który wprowadza dziecko w świat, ucząc właściwie korzystać z jego dobrodziejstw. Powinien nauczyć je korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny i kreatywny, ale również budować z dzieckiem prawdziwą relację i mieć na uwadze jego wewnętrzny rozwój. Ważne, by cały czas starać się rozwijać. Tylko wtedy dziecko będzie mogło realizować swoje talenty i pasje, nie tracąc kontaktu z rzeczywistością i ludźmi.

Zapraszamy także do zapoznania się z innymi artykułami na temat wychowania: https://iworis-family.pl/seckja/wychowanie

 

Marcin Fuchs

dziennikarz-stażysta

Akademia Dziennikarska IWORIS,

akademia@iworis.pl

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.


Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin