Miasto

Warszawa

Uzależnienie od telefonu - 4 kwietnia startuje konferencja UWAGA! SMARTFON

„Nie da się zatrzymać postępu”, głoszą zwolennicy nowych technologii i wskazują na urządzenia wymyślone po to, by ułatwiać nam życie, a które wymknąwszy się spod kontroli, stają się udręką. Nie ma wątpliwości, że jednym z takich trudnych do okiełznania „idealnych” wynalazków są smartfony. Urządzenia te, w ciągu zaledwie dekady, stały się nieodłącznym elementem naszego życia.  Zapewniają komunikację, dostęp do informacji, usług, czy rozrywki. Są współczesnym owocem z drzewa poznania „dobra” i „zła”.


Iworis Family


Uzależnienie od telefonu - 4
kwietnia startuje konferencja UWAGA! SMARTFON

Fot. Pixaby

Czy używanie telefonu - smartfona może szkodzić?

Nie da się zignorować faktu, że przez chór głosów zachwyconych postępem, przebijają się wołania zatrwożonych, a często zrozpaczonych rodziców, dostrzegających negatywne skutki korzystania z nowych technologii przez dzieci ponad miarę.  Dorośli, często sami borykający się z nadmiernym przywiązaniem do urządzeń elektronicznych, nie mają wątpliwości - smartfony uzależniają i szkodzą rozwojowi dzieci. Jeśli tak jest, to co możemy zrobić, aby zapobiec lub zmniejszyć ten problem?

Uzależnienie od smartfonów można zdefiniować jako niezdrowy, kompulsywny sposób używania tych urządzeń, zakłócający normalne funkcjonowanie w różnych sferach życia, takich jak rodzina, szkoła, praca, zdrowie czy relacje społeczne. Często wiąże się to z innymi zaburzeniami behawioralnymi, takimi jak uzależnienie od gier, mediów społecznościowych, Internetu czy pornografii.

Objawów uzależnienia od smartfonów jest sporo i nie sposób ich nie zauważyć. Przede wszystkim, to trudność w kontrolowaniu lub ograniczaniu czasu poświęcanego temu urządzeniu, a co za tym idzie, spędzanie przy nim nadmiernej ilości czasu, najczęściej kosztem innych aktywności i obowiązków. 

Objawy uzależnienia od telefonu - smartfona

Ludzie uzależnieni od podręcznego komputera odczuwają silną potrzebę, pragnienie nadmiernego korzystania z niego. Doświadczają niepokoju, nudy, smutku i złości, gdy nie mają go w zasięgu. Pojawia się uczucie izolacji. Zaburzenia behawioralne prowadzą do kłótni, konfliktów lub problemów w relacjach z innymi ludźmi. Tak, jak w przypadku innych nałogów, osoby uzależnione zaprzeczają lub bagatelizują problem. Do złego samopoczucia psychicznego, dochodzi pogorszenie się stanu fizycznego.

Do czego może prowadzić długotrwały dostęp do telefonu - smartfona? 

Szczególnie narażone na zły wpływ smartfonów są dzieci, których mózgi są w procesie ciągłego rozwoju i kształtowania. Trzeba uczciwie zauważyć, że smartfony mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych, w zależności od tego, jak, kiedy i ile z nich korzystają. Smartfony mogą stymulować kreatywność, rozwijać  wyobraźnię i umiejętności poznawcze, dzięki dostępowi do różnorodnych treści. Urządzenia te rozwijają kompetencje cyfrowe, językowe, ułatwiają interakcję z innymi ludźmi i źródłami informacji. Mądrze wykorzystywane, smartfony uczą podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Nie bez znaczenia jest też rozrywkowa funkcja tych urządzeń, polegająca na łagodzeniu stresu, a media społecznościowe mogą stanowić platformę wsparcia.

Niestety, eksperci nie mają wątpliwości – dzieci doświadczają głównie negatywnych skutków obcowania ze smartfonami. Najgroźniejsze wśród nich są zaburzenia snu, a nawet całego rytmu dobowego, co dewastuje gospodarkę hormonalną. Dzieci uzależnione od smartfonów szybko podupadają na zdrowiu fizycznym; pozbawione ruchu, są bez kondycji, mają nieprawidłową postawę, nadwagę i problemy ze wzrokiem. Zauważalne jest zahamowanie rozwoju emocjonalnego i społecznego.

Jakie są Skutki uzależnienia od telefonu typu smartfon 

Smartfonowe uzależnienie lub rodzi brak empatii i umiejętności interpersonalnych, naraża na ryzyko depresji, lęku, agresji i innych zaburzeń psychicznych, za sprawą nadmiernej stymulacji i frustracji. Dzieci korzystające z mediów społecznościowych  cierpią też z powodu niskiej samooceny. W efekcie możemy mówić o ograniczaniu rozwoju intelektualnego i krytycznego myślenia. Do tego dochodzą: brak koncentracji i osłabiona pamięć.

Uzależnienie dzieci od smartfonów jest poważnym problemem, który wymaga od dorosłych opiekunów świadomości, prewencji i interwencji. Mowa tu o rodzicach, wychowawcach, nauczycielach, a także lekarzach i specjalistach.

Pokonać uzależnienie dzieci i młodzieży od telefonu - smartfonu 

Po raz kolejny wszyscy wymienieni spotkają się 4 kwietnia w Krakowie na międzynarodowej konferencji „Uwaga!  Smartfon”. Będzie to wyjątkowa okazja, by zgłębić kluczowe tematy naszych czasów – od cyberuzależnień, poprzez cyfryzację edukacji, aż po zasady korzystania z urządzeń ekranowych w szkołach. Swój udział w konferencji potwierdziło już ponad 1000 uczestników. 

„Uwaga! Smartfon” to nie tylko konferencja, to wyjątkowe doświadczenie i przestrzeń wymiany wiedzy, zdobywania praktycznych umiejętności, poznawania siebie nawzajem, a także dialogu z wybitnymi specjalistami.

https://uwagasmartfon.pl

Autor: Grzegorz Ługawiak


Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin