Miasto

Warszawa

Jak walczyć o uwagę dziecka w konfrontacji ze smartfonem? Prof. Ryszard Stocki

"Kultura podkłada nam różne cyfrowe usługi i oferty bez względu na to, czy one są dla nas korzystne, czy nie." - mówi prof. Ryszard Stocki w rozmowie z Polskim Forum Rodziców. Psycholog i psychoterapeuta opowiada o zagrożeniach świata cyfrowego i o tym, jak rodzice mogą walczyć o uwagę swoich dzieci w świecie galopującej digitalizacji wszystkich aspektów życia.


Iworis Family


Jak walczyć o uwagę dziecka w konfrontacji ze smartfonem? Prof. Ryszard Stocki

Z jednej strony dzięki technologiom mamy możliwości na przykład zrobić zakupy przez Internet, co jest wygodniejsze, bo nie trzeba wychodzić z domu, czasami tańsze… zalet takiego rozwiązania jest bardzo dużo. Z drugiej zaś cyfrowy świat to też aplikacje, typu TikTok, do których mają dostęp nasze dzieci, a które mogą być dla nich zagrożeniem.

Badania pokazują, że algorytm TikToka celowo wciąga dzieci w zachowania, które są dla nich niebezpieczne i toksyczne.

– mówi prof. Ryszard Stocki.

Kluczowe w tym aspekcie, zdaniem prof. Stockiego, są umiejętności rozróżniania co jest dobre, a co jest złe. Żeby sobie poradzić dzisiaj ze światem cyfrowym, trzeba być niezwykle silnie osadzonym w świecie realnym.

Rodzic musi być nastawiony nie tylko na to, żeby uważać na smartfon, ale też na to, co dziecko robi, kiedy go nie używa. To oznacza totalną zmianę stylu życia, na styl życia heroiczny.

– mówi specjalista.

Więcej na Polskim Forum Rodziców. [KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ]

Autor: Hubert Jach


Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin