Miasto

Warszawa

Jak być szczęśliwym? Recepta na szczęście

Każdy chce być szczęśliwy i każdy chce, by jego dziecko też było szczęśliwe. Jak to osiągnąć? Co jest do szczęścia potrzebne? Jak poznać sens? Zapraszamy na rozmowę Zofii Rogali z dr Anettą Ocytko pedagogiem i logoterapeutą. Pomagając innym, pomagasz sobie.


Iworis Family


Jak być szczęśliwym? Recepta na szczęście

Każdy szuka recepty na szczęśliwe życie i aktywności, z których będzie czerpać radość i które będą dla niego satysfakcjonujące. Dziś nieco inaczej podejdziemy do tego, co to znaczy być szczęśliwym. 

Dr Anetta Ocytko wskazuje, że jednym z dobrych sposobów na to, jak być szczęśliwym dorosłym, ale nie tylko, jest pomaganie innym.

Pomagać innym, dostrzec potrzeby drugiego człowieka w chwilach trudnych pomaga wyjść poza schemat kręcenia się wokół własnej osi. To jest dobry mechanizm do zastosowania zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dr Anetta Ocytko przypomniała słowa ojca logoterapii, Viktora Frankla, który powiedział, że im bardziej zapominamy o sobie, poświęcając się innym, tym głębsze jest nasze człowieczeństwo.

Takie podejście pozwala nie tylko zapomnieć o własnych troskach, ale otwiera nas na innych, wyostrza naszą uważność na to, co inni odczuwają i czego potrzebują.

Jak w praktyce uczyć dzieci jak czerpać radość z sensu i być szczęśliwym człowiekiem?

Dr Ocytko zaznacza, że ważne jest też dbanie o najbliższe otoczenie i o relacje z innymi. „Po pierwsze, warto dzieci uwrażliwiać, pokazywać, że są wokół osoby, które potrzebują naszego uśmiechu, naszej pomocy. To mogą być bliscy m.in. babcia, dziadek, sąsiad, a nawet rodzeństwo” – podkreśla dr Anetta Ocytko.

Z obserwacji ekspertki wynika, że młodzi ludzie, nastolatkowie, niezwykle angażują się w wolontariat. Podkreśla, że obserwowała u nich odejście od egocentryzmu, wychodzenie od siebie w kierunku drugiego człowieka.

„To dawało im satysfakcję, radość i szczęście” – mówi dr Ocytko.

Nasze dzieci do zaangażowania się w wolontariat, czy inną formę pomocy innym, czasem potrzebują tylko impulsu do działania.

Szczęśliwe życie przez pomoc

Istnieje obawa, że ucząc nasze dzieci takiego podejścia, możemy nauczyć je być łatwowiernymi, naiwnymi, których łatwo wykorzystać.

Dr Anetta Ocytko podkreśla, że taka jest nasza rola, dorosłych, aby nad takimi relacjami czuwać i uwrażliwiać dzieci, by nie pozwolić na wejście w sytuacje przemocowe, czy nadużyć w tej przestrzeni.

Dodaje, że jako dorośli, musimy zapraszać nasze dzieci do rozwijania swoich talentów i jednocześnie budować w nich poczucie sprawczości. Doskonałym na to sposobem jest właśnie zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi w tym, w czym ja jestem bardzo dobry.

Sens życia i szczęście

Kwestia pomocy innym potrafi nam pokazać i dać poczucie, że to my w tym konkretnym momencie jesteśmy niezastąpionym elementem świata. Daje nam świadomość bycia potrzebnym w świecie i realizowania w najlepszy z możliwych sposobów sensu danej chwili. Przecież nikt tu i teraz nie zrobiłby tego lepiej.

Dr Ocytko podkreśla, że właśnie dlatego poczucie szczęścia w życiu jest wartością dodaną lub, jak można też powiedzieć, produktem ubocznym realizowania sensu.

„Jeśli realizujemy zadanie naszego życia, jeśli realizujemy coś z pasją, z zainteresowaniem, z radością, w spokoju, poczuciu sprawczości i stanowienia o tym, jaki będzie efekt, to obok tego przychodzi szczęście.”. – mówi dr Anetta Ocytko.

Jak poskładać elementy naszego życia tak, by znaleźć w zabieganiu czas na pomoc innym? Jak odwrócić perspektywę, by zmienić postrzeganie rzeczywistości i skierować się w kierunku drugiego człowieka? Jaką rolę odgrywa w tym wdzięczność?  Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w rozmowie z dr Anettą Ocytko.

Więcej informacji:

Iworis Family to nowa oferta informacyjna dla wszystkich zainteresowanych tematyką rodzinną. Iworis Family tworzy zespół dziennikarzy, naukowców i rodziców. Każdego dnia publikowane są informacje, porady oraz opinie, które mają ułatwiać rodzicom codzienne życie i rozumieć procesy społeczne zachodzące w najbliższej okolicy, w Polsce, w Europie i na świecie oraz mieć na nie wpływ. Więzi rodzinne, wychowanie dzieci, edukacja, praca, podróże to główne obszary zainteresowań twórców nowego medium tworzonego z pasją.

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin