Miasto

Warszawa

Życie rodzinne czy zawodowe? O pracy daleko od domu

Coraz częściej w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków młodzi ojcowie decydują się na pracę poza granicami kraju. Jak wygląda życie rodzinne, gdy kariera zawodowa lub sytuacja ekonomiczna zmusza do rozłąki? Jakie skutki niesie ze sobą życie z dala od rodziny? Tematem funkcjonowania rodziny podczas emigracji zajęli się stażyści Akademii Dziennikarskiej IWORIS.


Marcin Fuchs


Życie rodzinne czy zawodowe? O pracy daleko od domu

Fot. Marcin Fuchs / Microsoft Image Creator

Jak dużo się traci przez emigrację?

Pan Jakub karierę zawodową rozpoczął w czasie studiów i kontynuuje ją do teraz. Pracuje w Szwecji, w Sztokholmie. Początkowy zachwyt z dobrej pracy i zarobków jednak znikł z powodu tęsknoty za bliskimi. Po założeniu rodziny i narodzinach dwóch córeczek p. Jakub chciał spędzać z nimi więcej czasu, jednak praca zawodowa sprawia, że większość czasu musi spędzać poza krajem.

Jak wygląda praca za granicą? W firmie p. Jakuba działa to dość elastycznie, w wielu kwestiach może dojść do porozumienia z szefem, jednak mimo wszystko wykonywany zawód wymaga od niego sześciotygodniowego pobytu w Szwecji. Poza tym tryb pracy wymaga również przygotowań podczas pobytu w kraju. Przed wyjazdem trzeba zrobić zakupy i pozamykać bieżące sprawy w Polsce. Gdy zbliża się dzień wyjazdu, wszyscy przeżywają trudne chwile. Rozstanie odbywa się w pośpiechu.

Czy warto pracować za granicą, gdy ma się rodzinę? Jak mówi p. Jakub, praca za granicą wygląda inaczej, gdy jest się osobą samotną, bez rodziny. Wyjazd z kolegami, pracę i spotkania integracyjne odbiera się zupełnie inaczej, gdy nie ma się żony i dzieci. Rozważając wyjazd w poszukiwaniu lepszej pensji, kiedy ma się już rodzinę, warto wziąć pod uwagę, że nawet najlepsza wypłata nie zastąpi straconych lat z dala od bliskich.

Więcej informacji na temat konsekwencji długiej rozłąki, spowodowanej przez migrację zarobkową w rozmowie z p. Jakubem, przeprowadzonej przez Mateusza Blachnierka.

 

Być dobrym ojcem -jak godzić pracę, wymagającą częstych wyjazdów, z życiem rodzinnym?

Zdarza się, że wykonywany przez nas zawód wymaga częstych wyjazdów i przebywania z daleka od domu i bliskich. Jak w takim wypadku pogodzić życie rodzinne z obowiązkami? Jedną z profesji, która wymaga takiego trybu życia, jest praca w kabarecie. Opowiada o tym Andrzej Mierzejewski – ojciec czwórki dzieci oraz współzałożyciel kabaretu SMILE.

Zdaniem naszego gościa łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym to nieustanne wzloty i upadki. Łączenie wychowania dzieci z samorealizacją i rozwojem zawodowym można nazwać sztuką kompromisu. Złapanie równowagi między pracą i rodziną nie jest łatwe, jednak pomaga w tym planowanie i ustalenie hierarchii wartości.

Jak być dobrym ojcem? Należy w pierwszej kolejności przepracować własne dzieciństwo oraz pogłębiać wiedzę na temat ojcostwa. Poświęcamy dużo czasu na rozwijanie mniej ważnych zainteresowań lub potrzeb, a zdaniem Andrzeja Mierzejewskiego, ojcowie zbyt mało czasu poświęcają na zdobywanie wiedzy, jak być lepszym ojcem dla swoich dzieci.

O tym, jak być przewodnikiem i liderem dla swojej rodziny w wywiadzie z Andrzejem Mierzejewskim.

Naród – rodzina rodzin

Z poprzednich dwóch rozmów można wyciągnąć wniosek, że miejsce wszystkich członków rodziny jest właśnie w niej i konieczne jest, by dbać o relacje tam panujące, jednak warto także zastanowić się nad tym, jakie jest miejsce rodziny w narodzie. W programie Magazyn pro Familia o znaczeniu rodziny dla narodu oraz jej miejscu we wspólnocie narodowej Piotr Walczak rozmawia z Ziemowitem Przybitkowskim, b. prezesem Młodzieży Wszechpolskiej.

Zależności pomiędzy rodziną a narodem są obustronne. Bez zdrowej rodziny nie ma zdrowego narodu, natomiast, zgodnie z myślą prymasa Wyszyńskiego, „naród jest rodziną rodzin”. Stawianie w centrum uwagi rodziny jest naturalne i wynika z miłości do niej. Podobnie jest z narodem. Jak tłumaczy gość programu, tak jak z miłości do własnej rodziny nie wynika nienawiść do innych, tak i miłość do własnego narodu nie narzuca wrogości wobec innych wspólnot narodowych.

Rodziny powinny dbać o naród, ponieważ w przeciwieństwie do niego, rodzina nie jest wspólnotą samowystarczalną i nie ma tak dużych możliwości. Działalność na rzecz narodu w zgodzie z myślą narodową polega, według b. prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, na postępowaniu w taki sposób, by zachować jedność między tym, co się mówi, a tym co się robi, by stanowić przykład dla innych i zachować autentyczność w działaniach. Działalność ta polega również na ochronie młodzieży, która stanowi przyszłość rodziny i narodu, poprzez tworzenie przestrzeni dla młodego pokolenia, by mogli spotykać się z rówieśnikami, wyznającymi podobne wartości.

O tym, w jaki sposób działać dla rodziny poprzez działalność dla narodu, w wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Walczaka z b. prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowitem Przybitkowskim.

Zadowolenie z czasu spędzonego z rodziną

Współcześnie w „walce” o czas rodzina często przegrywa z obowiązkami zawodowymi i czasem trudno jest znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Paradoksalnie, trend ten odwróciła pandemia COVID-19. Raport opublikowany przez Think Tank Tato.net podaje, że ponad 46% ojców jest zadowolonych z czasu, spędzonego z dziećmi podczas pandemii.

Pomimo negatywnych skutków pandemii, dała ona szansę na zacieśnienie relacji ojców i dzieci, a zjawisko to uczestnicy badania uznali za pozytywne. Opinię tę potwierdziły również inne badania, m.in. przeprowadzone przez "Child Development" lub "Developmental Psychology".

Więcej informacji na ten temat w artykule Piotra Walczaka Zadowolenie z czasu spędzonego z rodziną w czasie pandemii

 

Podsumowanie

Pomimo, że praca jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, ważne jest także znalezienie równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym. Pomimo korzyści finansowych, które daje praca za granicą, warto pamiętać, że nic nie zastąpi chwil spędzonych z bliskimi.

Marcin Fuchs

dziennikarz-stażysta

Akademia Dziennikarska IWORIS,

akademia@iworis.pl

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

Więcej informacji:

Reklama
Government
Government text

Polityka prywatności, Regulamin